Nuo ko pradėti investuoti ?

Autorius edgaras19881230

    Pastebėjau dažnai žmones užduoda klausimą nuo ko pradėti investuoti, bet konkretaus atsakymo dažnai nesulaukiama. Siūloma pradėti skaityti knygas apie investavimą, sekti tam tikrus žmones ar puslapius bet konkretaus atsakymo nėra. Todėl nusprendžiau parašyti konkrečius žingsniu nuo ko pradėti ir kaip darau aš.

1. Grąžinti blogas paskolas.

Prieš pradedant investuoti rekomenduoju neturėti jokių įsiskolinimų išskyrus būsto kreditą. Blogos skolos tai visi greitieji vartojimo kreditai, kreditinės kortelės, įvairūs daiktai paimti ant išsimokėjimo. Arba kitaip tariant visi kreditai išskyrus būsto paskolą. Išimtis – auto-lizingui, dažnam Lietuviui automobilis yra šventas daiktas. Jeigu investavimo tikslas – finansinė laisvė, turėti lizinginį automobilį su KASKO draudimu būtų kvailokas sprendimas. Jeigu investuojate dėl smagumo arba  šiektiek didesnės senatvės pensijos, tai turėti automobilio lizingą su KASKO draudimu manau nėra blogai.

Kaip darau aš ? Kadangi turiu finansinės laisvės tikslą, todėl jokių paskolų neturiu, bet planuoju imti būsto paskolą antram būstui.

2. Susitaupyti pinigų rezervą.

Kad susitaupyti pinigų rezervą būtina žinoti savo mėnesines išlaidas. Jeigu nežinote kiek ir kam išleidžiate bent mėnesį sekite savo išlaidas. Jeigu neteksite darbo, kad žinotumėte kokios pinigų sumos jums reikia pragyventi mėnesį laiko nekeičiant savo įpročių.

Kokią pinigų sumą rekomenduoju susitaupyti ?

3 mėnesių išlaidų rezervą jeigu dirbate su ilgalaikę darbo sutartimi, jūsų pajamos stabilios ir netekus darbo gausite išmokas iš valstybės. Neturite šeimos narių kuriuos reikia išlaikyti.

6 mėnesių išlaidų rezervą jeigu dirbate su ilgalaikę darbo sutartimi bet turite šeimos narių kuriuos reikia išlaikyti. Arba jūsų pajamos nėra stabilios

12  mėnesių išlaidų rezervą jeigu dirbate nelegaliai, nustojus dirbti negausite jokių išmokų ir turite šeimos narių kurios reikia išlaikyti.

Kiekvienas pats turėtu nuspręsti kokio pinigų rezervo jam reiktu pagal asmeninę situaciją. Bet kaip minėjau mažiausiai rekomenduoju turėti bent 3 mėnesių pinigų rezervą.

Kaip darau aš ? Mano pinigų rezervas nebūna mažesnis nei 3 mėnesių, nes dirbu su neterminuota darbo sutartimi ir neturiu vaikų.

3. Indelis

Sutaupytą rezervą laikyti indelyje.

https://www.indeliai.lt/ galite išsirinkti unija arba banką kuriame norite laikyti indelį. Šiuo metu galioja indelių draudimas iki 100000 eurų. Turint indelį bus galima pilnai arba bent dalinai apsisaugoti nuo infliacijos ir nutikus nenumatytum įvykiui bet kada grąžinti savo įneštus pinigus.

Kaip darau aš ? Turiu 2 indelius: išskaidžiau per dvi bendroves: general financing banką ir Klaipėdos uniją.

4. 2 pakopos pensijų fondai.

Prieš pradedant investuoti savarankiškai patariu pasirūpinti senatve ir investuoti į 2 pakopos pensijų fondus. Ar esate pasirinkę pensijų fondą galite pasitikrinti savo Sodros paskyroje. https://gyventojai.sodra.lt/sodra-login/index;jsessionid=2D821E55831C20045C8F4D5D858683F1

Kaip darau aš ? Kaupiu UAB “INVL ASSET MANAGEMENT” Kaupimo forma 3proc + 1,5 proc

5. 3 Pakopos pensijų fondai arba  gyvybes draudimas arba savarankiškas ilgalaikis kaupimas

Rekomenduoju pažiūrėti šitą video https://www.youtube.com/watch?v=fSyL5G19JcM&t ir nuspresti koks kaupimas jums tinkamas. Jeigu neplanuojate investuoti į kitus finansinius instrumentus rekomenduoju minimum 10 procentų nuo algos skirti šiam punktui.

Kaip darau aš ? Savarakiškai investuoju į ETF‘us per TradeStation Global į Interactive Brokers brokerį. Mano strategija galite skaityti čia. https://aboutmoney.lt/2021/01/11/mano-etf-fondu-strategija/ ( 1 dalis Plačiai diversifikuoti ETF fondai ) 

6. Diversifikuoti investicijas

Pagal savo rizikos toleranciją ir amžių reikia nuspręsti kokią dalį investicijų skirsite kokios rizikos  investicijom. Rekomenduoju apsispręsti kiek galite skirti ilgalaikiui pensijos kaupimui, kiek vidutinio rizikingumo ir kiek didelio rizikingumo investavimui.

Pavyzdys: Tarkime nusprendėte per mėnesį skirti 200eurų investavimui.

  • Ilgalaikis taupymas 50 eurų per mėn ( kaupimas senatvei, 5 punktas)
  • Vidutine rizika 100 eurų per mėn ( Nekilnojamas turtas, P2P, didelės kapitalizacijos ir stabiliai dividendus mokančių įmonių akcijos,  )
  • Aukšta rizika 50 eurų per mėn ( augimo kompanijų akcijos, kriptovaliutos )

Kaip darau aš ?

  1. Ilgalaikiui taupymui skiriu 40proc – investuoju i indeksinius ETF‘us savarankiškai per TradeStation Global į Interactive Brokers brokerį. Mano strategija galite skaityti čia https://aboutmoney.lt/2021/01/11/mano-etf-fondu-strategija/.  ( 1 dalis Plačiai diversifikuoti ETF fondai )
  2. Vidutinė rizika. 10 proc skiriu sektorinius ETF‘us per TradeStation Global į Interactive Brokers brokerį. 20proc skiriu P2P – šiuo metu investuoju per estateguru platformą. 20 proc atsidedu pradiniui įnašui antram būstui (nuoma)
  3. Aukšta rizika – 10 proc skiriu įmonių akcijų pirkimui arba kriptovaliutom. Įmonių akcijas perku per trading212, kriptovaliutas per binance platfomą. 

7. Itin aukšto rizikingumo investavimas ( spekuliavimas )

Siūlyčiau nepradėti šio punkto jeigu nesate atlikę aukščiau išvardintų punktų. ( nors tai galioja ir visiems kitiems punktams ). Jeigu nusprendėte investuoti į ypač rizikingus instrumentus rekomenduoju toliau naudoti savo 6 punkte sukurtą strategiją arba bent turėti investicijų skirtingos rizikos klasėse. Ypač aukštą riziką priskiriu prekybai CFD kontraktais, prekyba su svertu, short pozicijos, short pozicijos su svertu, futures kontraktai ( ateities sandoriai ),  opcionai ( pasirinkimo sandoriai ), IPO ( initial public offering )

Kaip darau aš ? Neinvestuoju

Kur domėtis turto klasėmis manau tikrai rasite ( knygos, youtube kanalai, facebook grupės, www.puslapisapieinvestavima.lt ). Suprantu, kad atsirinkti kuri informacija yra teisinga, kuri ne pradžioje gali atrodyti sudėtingai. Bet pradedant nuo mažos rizikos suvokimas manau savaime ateis.

Dar vienas prašymas. Labai nesmerkite dėl klaidų. Mokykloje vos teigiama spausdavau iš lietuvių kalbos.